Bahaddin Seçgin

Bahaddin Seçgin

Bahaddin Seçgin

Askeri Hastaneler ve Askeri Sağlık Sistemi

18 Temmuz 2020 - 11:28

Askeri Hastaneler ve Askeri Sağlık Sistemi Hakkında Bir Gazi Olarak Tecrübelerim

Bir tanıklık aktarımı yapayım istiyorum. Hendek Operasyonları döneminde Diyarbakır/Sur'da 4 kurşunla yaralanmıştı. Tarih:8 şubat 2016 idi. Ağır yaralanmıştı, beni apar topar Diyarbakır Asker Hastanesi'ne kaldırmışlardı. Ameliyata alındım ve 8 saat ameliyatta kaldım. Farklı branşlardan(en az 6 branş) Askeri doktorlar ve askeri hemşireler bütün enerjilerini bana harcayıp omuriliğimdeki hasarları onardılar, kurşun şarapnellerini temizlediler. Hayattaydım onların mucizevi elleri sayesinde... 

Sonra Diyarbakır'dan Ankara GATA'ya sevk olundum. GATA(Gülhane Askeri Tıp Akademisi)'da 3 ay Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yine Askeri tabip ve askeri hemşireler bütün varlıklarını, bilgilerini, yüreklerini ortaya koyarak beni hayatta tuttular.

Orada onların sadece doktor ve hemşire değil aynı zamanda en sağlam silah arkadaşlarım olduklarını fark ettim. Bana 2 ay boyunca şırınga ile çay bile verdiler. Konuşamıyordum, mideme sarkıtılan bir hortumla besleniyordum. Boğazıma açılan bir kesikle makina yardımı ile nefes alıyordum. Kalbim durmuş ve tekrar çalıştırılmıştı. Tekrar döndüğümde askeri tabip ve hemşireler yine başımda idiler. Hiç unutmam bir tabip binbaşı:"Bahaddin yine bizdensin, nereye gittin yav?" demişti.
Gülümseyen yüzler, şefkatli hemşireler müthişlerdi.
Sonra birçok yaralı asker ve polise müdahale etmelerine şahit oldum.

**
Harp Cerrahisi'nin apayrı bir uzmanlık alanı olduğunu fark ettim. Çok ayrı bir uzmanlık alanı..
O kadar ilginç cerrahi işlemler yapıyorlardı ki şaşırıp kaldım. Şu sözü: "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz." kafamda güncelledim ve şöyle dedim; Atatürk'ün kastı şu olmalı "Beni Türk askeri hekimlerine emanet ediniz."

**
Askeri tabipler benim için ve bir çok gazi için sadece hekim değildi, aynı zamanda mühendislerdi, hem de çok sağlam makina mühendisleri... Kalçadan kemik alıp kola ekler, ayaktan deri alıp kafaya ekler, elleri beslemek için karın boşluğuna dikerlerdi. Kesilmesi gereken kol ve bacakları kurtarırlardı. Belki şuanda yaşayan gazilerin %50'si bu çabalar olmasa şehit olmuş olacaktı. Neler neler yaptılar...

**
Askeri tabipler kesinlikle çok iyi mühendislerdi aynı zamanda, anladım ki bu alanda dünyada çok iyiydik.

**
Bir çok yaralı asker devlet hastanelerinde şehit oldu. Sebebi açık: Harp cerrahisi çok ayrı ve sert bir uzmanlık alanıdır, size gelen yaralılar her yeri paramparça bir et yığını olarak gelirdi. Her doktor buna müdahale yeteneğine sahip değildi.

SONRA NE Mİ OLDU?

Askeri hastaneler kapatıldı, askeri sağlık sistemine son verildi. Yaralı askerlerin yaşamı şansa bırakıldı. Yazık edildi, vefasızlık edildi.

**Askeri doktor ve hemşireler küstürüldüler, artık onlardan "askeri" tabiri alındı.

ASKERİ SAĞLIK SİSTEMİ HAYATİDİR

Askeri sağlık sistemi hayatidir, bu ülkenin çok gerekli bir kurumudur. Derhal Askeri Hastaneler açılmalı bence, gözlemlerim kesinlikle bu yanlış uygulamadan vazgeçilmesi yönünde... 

Askeri doktor ve hemşirelere bir kez daha teşekkür ederim, beyaz kamuflajlı kahraman askerlerdi onlar. Benim için hala öyleler, var olsunlar,selam ederim...

Tıp fakültesinden bir takipçim mesaj attı.Normal doktorların ağır askeri yaralanmalara müdahalede yeterince yeterli olmadığını söyledi ve ekledi: "G3 mermisinin açtığı yaraya müdahale yetenekleri yok."

Bu kötülemek değil bunun adı: HARP CERRAHİSİ

ASKERİ TABİPLER NE DİYOR?

**
Emekli Tabip Albay Ece Boylu, savaş cerrahı yetiştirmenin önemine dikkat çekerek, “Savaş cerrahisi konusu çok önemli. Şarapnel yaralanmaları, bomba patlaması sonucu basınç etkisiyle yaralanmalara müdahale edilmesi için özel eğitim gerekir. Savaş cerrahı yetiştirme konusunda da GATA’ya ihtiyaç var.” dedi.

**
GATA Eski Komutanı Tarık Öztürk, İdlib’de 33 askerimizin şehit olduğu saldırıya değinerek, şöyle konuştu: “Askeri hastanelerin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Devlet hastanesinin yaşanmışlığı, tecrübesi nedir? Eninde sonunda askeri hastaneler kurulacak.”

MİLLETVEKİLLERİ NE DİYOR?

Askerî hastane konusuna en çok değinen milletvekillerinden Mehmet Ali Çelebi askeri hastanelerin mutlaka açılmasını ısrarla vurguluyor. Kendisinin asker kökenli olması uyarısını daha da anlamlı hale getiriyor.

Mehmet Ali Çelebi MSB Bakan Yardımcısı Şuay Alpay'ın açıklamasına vurgu yaparak bugün sosyal medya hesabından duyurdu.

"Askeri Tabip Kadro:2043
Var olan Tabip Sayısı: 347
Karşılama oranı:%17

1.Dünya Savaşı öncesi dahi 1126 tabip vardı. Bu devirde dahi o sayının gerisindeyiz!

Askeri sağlık sistemini güçlendirip asker hastanelerini acil açmak gerekmektedir. 
Gelin Meclis kapanmadan çözelim! "

MSB Bakan Yardımcısı Şuay Alpay: "Vahim durumdayız." açıklamasını yaptı.

SONUÇ
Askerî sağlık sistemi hayatidir. Siyasi bir konu değildir. Son dönemlerde büyük operasyonlara imza atan TSK'nin en büyük ihtiyacı Askeri Hastaneler ve Askeri Sağlık Sistemidir.
Hatamızdan bir an önce dönerek askeri hastaneleri açmalı ve askeri sağlık sistemine dönmeliyiz.
(Not: Bu yazı sosyal medya hesabımdaki bilgi seslerimden ve kamuoyundaki açıklamalardan derlenmiştir.)

Twitter'da askeri hastaneler konusunda yazdığım bilgiselin 1 milyon vatandışımızca görüntülendi.
Bu veri Türk milletinin askeri sağlık sistemine ne kadar duyarlı olduğunu göstermesi açısından çok önemlidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum