Bahaddin Seçgin

Bahaddin Seçgin

Bahaddin Seçgin

Ayrılıkçı Kürtlerin Musalla Taşı PKK

03 Haziran 2020 - 18:18


Bugünkü yazımda bazı askeri terimleri, PKK'nın kullandığı sinsi ifadeleri bir kitap üzerinden alıntılarla ve değerlendirmelerle yazmayı düşünüyorum.

Kullanılan Kavramlar ve Tanımlar Çok Önemlidir

PKK terörünü ve yandaşlarını çok iyi tanımak ve etkisiz kılmak için kavramları doğru şekilde kullanmak en önemli konular arasında gelmektedir. Eğer kavramları yerli yerinde kullanmazsak terör örgütü ve yandaşlarının eline farkında olmadan büyük kozlar vermiş oluruz.
Örnek vermek gerekirse; Hendek operasyonlarına birçok farklı isimlendirme yapıldığını görüyoruz. Kimileri bu operasyonları "Hendek Savaşı" şeklinde isimlendirmektedir. Halbuki "savaş" devletler arasında olur. Bir devlet bir terör örgütü ile savaş yapmaz. Terör örgütüne operasyon yapılır. Bu durumda verilen mücadele "savaş" şeklinde adlandırıldığı an terör örgütü meşrulaştırılmış, taraf olarak kabul edilmiş, muhatap alınmış olur. Bu yanlışlara düşmemek için kavramlar çok dikkatli, titiz ve yerli yerinde kullanılmalıdır.

Kavram ve Askeri Terminoloji Dersi

İşte tam da bu noktada henüz yeni okuyup bitirdiğim bir kitabı tanıtmak istiyorum.
Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay tarafından yazılan, Alibi Yayıncılık tarafından basılan: "Ayrılıkçı Kürtlerin Musalla Taşı PKK" kitabı..
Bu zamana kadar Pkk terörü ve terör üzerine okuduğum kitaplar içinde kavramların yerli yerinde kullanıldığı nadir bir eser diyebilirim. Adeta bir askeri terminoloji ve kavram dersi aldım kitaptan..

Kitap okunmalı, üzerinde düşünülmeli, derinlemesine analiz edilmeli, dersler çıkarılmalı diye değerlendiriyorum.
Kitaptan alıntılarla gitmek istiyorum.

Tarihte Yaşanan Kürt İsyanları ve PKK'nın Eylemleri Aynı Mı?

Sayın Atabay "isyan" kavramını çok iyi tanımlıyor ve PKK'nın eylemlerinin tarihte yaşanan Kürt isyanları ile hiçbir benzerliğinin olmadığını kitabın 34.sayfasında bizzat teröristbaşı Öcalan'ın sözleriyle ortaya koyuyor: 
"Öcalan İmralı savunmalarında Cumhuriyet dönemi isyanlarından bahsederken "Bu isyanların, milli yanı ağır basan isyanlar değil, Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte eski konumlarını kaybetmek üzere olan aşiret reislerinin, şeyhlerin ve diğer feodal unsurların eski konumlarını muhafaza etmek için başvurdukları isyanlar olduğu" değerlendirmesini yapmıştır."
Yine kitabın içinde terör, terörist, terörizm kavramlarını çok iyi tanımlıyor. Terörle mücadele ve teröristle mücadele kavramlarının birbirinden farklı kavramlar olduğunu vurguluyor.
Sayfa 36'da : "Terörle mücadele; sadece teröristle değil aynı zamanda bunu yaratan etkenler ile bunu destekleyen unsurların ortadan kaldırılmasını içeren ve topyekûn tedbirleri kapsayan terörizmle mücadeledir. Yani terörle mücadelenin içerisinde; teröristle ve terörizmle eş zamanlı mücadele vardır."
İlerleyen safhalarda "gerilla" kavramının PKK'lı teröristleri tanımlamadığını net bir şekilde dünyadan örnekler vererek ortaya koyuyor.

Ünal Atabay, kitabın ortalarında harp hukukunu, kuralları uluslararası mevzuattan ve iç mevzuattan maddelerle örnek vererek anlatıyor…
Terörü, teröristi, terörizmi, savaşı, bilimsel ve hukuki temellere dayandırarak çok güzel açıklıyor. 
Sayfa 52'de şöyle bir başlık var: "Örgütle Mücadele Savaş Değildir" 

PKK Terörü İnsani Mi?

PKK terörünün hiçbir insani kurala ve hukuka uymadığını bilimsel araştırmalara dayanarak sayfa 57'de şöyle açıklamış: "PKK teröristlerinin %57.3'ü 19 yaş ve üzeri yaş grubunda, %33.4'ü 16-18 yaş grubunda, %9.3'lük oranı oluşturan teröristlerin ise 15 yaş ve altı grubunun meydana getirdiği yapılan araştırmalarda görülmektedir.(N.Ali Özcan, Erdem Gürkaynak, Kim Bu Dağdakiler?, TEPAV araştırması)
Örgüt, çocuk yaşta aldattığı bu insanlardan; toplumsal değerlerden uzak, biat eden, baş eğen ve itiraz etmeyen insan tipi oluşturmaktadır."

Çözüm Süreci ve Aldatılan Devlet

*Kitapta çözüm sürecinde devletin nasıl aldatıldığını, PKK'nın aldatmacalarına ve propagandalarına nasıl geldiğini çok net ortaya koyuyor.

*Devlet olarak PKK terörünü bitirebilecekken yapılan hatalar ve ihmaller sonucu PKK'nın hala yaşayabildiğini gözler önüne seriyor.

*PKK'nın ısrarla kullandığı; "özerklik", "federasyon", "konfedaralizm", "demokrasi ve barış", "çözüm", "özgürlükler ve eşit yurttaşlık" kavramlarının amacının etnik temele dayalı bir "kürdistan" olduğunu ve toplumun kafasının sevimli sözlerle karıştırıldığını ifade ediyor.

SONUÇ ve ALINAN DERSLER

*Bu kitap bir terminoloji ve kavram dersi veriyor.

*Yeterli değeri görmediğini düşündüğüm bu kitap mutlaka okunmalı, analiz edilmeli, devlet yetkilileri bu uyarıları dikkate almalıdır.

*Türk gençliği ise tecrübeli uzmanlarından istifade etmeli, geleceğe bu tecrübelerden istifade ederek bakmalıdır.


*Kaleminize sağlık değerli Ünal Atabay

İstanbul'un fethini coşkuyla kutlarken, Fatih Sultan Mehmet atamızı anıyorum.
İstanbul'u işgalden kurtararak tekrar İstanbul yapan atamız Gazi Mustafa Kemal'i de aynı şekilde anıyor ve okurlarımıza saygılar sunuyorum...

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Emre GÜRKAN
  10 ay önce
  Tebrikler faydalı bir yazı olmuş bence.
 • Karabatak
  10 ay önce
  Kaleminize sağlık komutanım. Analiz-yorum-bilgi içerikli yazılarınızda devam etmenizi temenni ederim.