Bahaddin Seçgin

Bahaddin Seçgin

Bahaddin Seçgin

Hendek Operasyonları Ve Sözde Katliam

21 Eylül 2020 - 17:26


Bugünkü yazımda Hendek Operasyonları'nın tarihi önemi ve gelecekte meydana gelebilecek etkilerini analiz edeceğim.

Bilindiği üzere "PKK açılımı" sonucu meydana gelen devlet otoritesinin boşluğundan faydalanan PKK, 2015-2016 yılları arasında şehirlerimizde hendek kazdı, barikatlar yaptı, şehirleri savaş alanına çevirdi ve yağmaladı.
Bunun üzerine güvenlik güçlerimiz neredeyse Türkiye'den koparılmak üzere olan Diyarbakır/Sur, Şırnak/Cizre, Mardin/Nusaybin, Hakkari/Yüksekova gibi ilçelere PKK'ya yönelik operasyonlar yaptı.Bu operasyonlara Hendek Operasyonları adı verildi.
Hendek Operasyonlarında 800'den fazla şehit, 4000 bin Gazi verildi. Ayrıca milyonlarca dolar maliyet yükü ülkemizin sırtına yüklendi. Burada da kalmadı. PKK'ya yakın kişiler AİHM'ye Türkiye Cumhuriyeti Devletini şikayet etti..

AİHM'ye 100'e Yakın Şikayet

Hendek Operasyonlarını "katliam" vs şeklinde nitelendiren bu kişiler AİHM'ye sözde suç duyurusunda bulundu. AİHM verdiği kararda "İç Hukuk Yollarının Tüketilmesi" gerektiğini beyan ederek davaları reddetti.
Bu önemli bir olaydı. Kimse farkına varamadı.
Neden Önemli?
Çünkü geçmişte bir örneği vardı. Cumhuriyet kurulduğunda Cumhuriyet'e karşı isyan eden çetelerin bastırıldığı "Tunceli Harekatı" şimdilerde yalancı bir tarih üzerine bina edilerek birtakım bölücü çevrelerce "Dersim Katliamı" olarak provoke ediliyor.
Gelecekte de bu çevreler hiç kuşkunuz olmasın ki Hendek operasyonlarını "katliam" olarak niteleyecek.
Bunun önüne şimdiden geçebiliriz.
Peki Nasıl?

Öneriler
1-) HOTAP (Hendek Operasyonları Tecrübe Aktarım Platformu) şeklinde adlandırılan (veya başka bir isimle de olabilir) oluşumlarla hendeklerdeki tecrübeler ve meydana gelen olaylar toplanıp bir bilgi havuzu oluşturulabilir.
O operasyonlara katılmış olanlardan bilgi, belge, video, görsel, anılar, anlatımlar toplanmalı ve geniş bir litaratür oluşturulmalıdır. Bu tecrübe havuzu gelecek nesillere Hendek tarihini doğru şekilde aktarabilir ve uluslararası anlamda dünyaya da sunulabilir.
2-) Yazılmayan bir tarihi başkaları kendi açısından yazar. Bu yüzden bölücülere ve art niyetli devlet düşmanlarına fırsat vermeden "Hendeklerin Tarihi" doğru şekilde yazılmalıdır.
3-) Akademide ve Üniversitelerde hendekler her açıdan incelenmeli, analiz edilmelidir. Öğrenciler araştırmaya teşvik edilmelidir ve geniş bir litaratür oluşturulması sağlanmalıdır.
4-) Hendeklerin unutulmaması ve bir daha yaşanmaması için canlı müzeler kurulmalıdır.
5-) Hendeklerde birçok görsel elde edilmiştir. Bu görsellerden, personel anılarından yararlanarak dijital müzeler kurulmalıdır.
6-) Hendek Operasyonlarını anlatan belgeseller, filmler yapılmalıdır. Bu belgesel ve filmler gerçeklere bağlı kalmalıdır. Mutlaka "askeri danışman" eşliğinde hazırlanmalıdır.
7-) Hendekleri anlatan sanatsal sergiler açılabilir.
Şimdilik önerilerim bunlar. Bu saydıklarım yapılması gerekenler. Bu görev yapılmalıdır. Kimin yaptığı önemli değildir fakat yapılmalıdır. Gelecek nesillere karşı büyük bir sorumluluktur.

 SONUÇ
*Yazmadığınız tarihinizi mutlaka başkaları yazar.
*İbret alınmazsa tarih tekerrür eder.
*Bu operasyonlara katılan asker ve polislere büyük sorumluluklar düşmektedir.
Sağlıcakla kalınız...

YORUMLAR

  • 0 Yorum