Hasan Arkın

Hasan Arkın

Hasan Arkın

19 Mayıs

19 Mayıs 2020 - 10:21

Okuduğum betikler içinde bende en çok iz bırakan tümce şudur: “1919 yılı Mayıs’ının 19. günü Samsun’a çıktım…” 
Tümceye tek başına baktığınızda pek bir şey ifade etmiyor gibi görünebilir. Ancak bu tümcenin sonrasında gerçekleşenleri bir düşünün… Balkan bozgunu yaşanmış, 1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkılmış; ordu perişan. Yurt işgal altında. Paranın olmaması bir yana, yıllardır süren kapitülasyonlar ve ekonomik oyunlarla da borç gırtlağı aşmış; hazine bomboş. Okuma yazma oranı erkeklerde yüzde 12.99 kadınlarda ise yüzde 3.67; toplamda da okuryazar oranı yüzde 8.61. Zengin çocuklarını, gayrimüslim çocuklarını, medreselerde din eğitimi alan çocuklarını askerden muaf tutan, yalnızca gariban Türk çocuklarını askere alan adil(!) bir askerlik sistemi. Dönmelerin, devşirmelerin, para babalarının, yabancıların elinde kukla olmuş ülke yöneticileri ve işgalcileri saray kapısında el pençe divan karşılayıp, teslim belgesini kendi elleriyle sunan bir padişah. Bir yanda Doğu’da Rus’un ve Ermeni’nin, Karadeniz’de Rum’un, Güneydoğu’da Arap ve Kürt’ün, Akdeniz’de İtalyan ve Fransız’ın, İstanbul’da İngiliz’in, Ege’de Yunan’ın elinde yaşam hakkı, özgürlüğü, malı mülkü tecavüze uğrayan, katledilen ve soyulan TÜRK ULUSU; diğer yanda “Keşke yunan galip gelse” diye bekleyen, “İngilizlerden başka kurtarıcı yoktur” diye düşünen yurtseverler(!).
Bu sıralama daha uzar gider. İşte bu kara tabloyu bugün düşlemek bile ufkumuzu zorlarken O çıka geldi, karanlıkları yırtıp ışıklar saçarak! "Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini.
Yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini" diyen Namık Kemal’e: "Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini bulunur kurtaracak bahtı kara maderini" diyerek geldi! Önderlik hasleti, asaleti, zekası ve istenci doğuştandı. Bunlara inancını ekledi; soyuna, bağlı olduğu, yıllardır ezilip aşağılanan TÜRK ULUSUNA inandı ve 19 Mayıs 1919’da başlayıp ta ki son nefesini verdiği 1938 yılına kadar 19 yılda bu kara tabloyu paramparça edip tam tersine çevirdi! 
İşte biz, uzun zamandır yaşadığımız bu zor günleri, yurdumuzun ve TÜRK Ulusunun içinde bulunduğu cendereleri düşünerek, tam 101 yıl sonra yine bir 19 Mayıs günü kalemimizi elimize aldık. Her şey TÜRK için, TÜRK’E göre, TÜRK tarafından diyerek, bir uyanık bütün uyuyanları uyandırabilir diyerek, TÜRK, TÜRK’Ü korumazsa TANRI TÜRK’Ü korumaz diyerek yola çıkıyoruz. Bu yolda amaç başarı, başarı TÜRKÜNDÜR!
Daha uzun zaman beraber olacağımızı bilerek tanışma yazımı kısa tutarken, kapanışı yine Ulu Önder, Başbuğ Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN sözüyle yapacağım: 
“Umutsuz durumlar yoktur; umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim!”

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Duygu Aydoğar
  11 ay önce
  Çok güzel bir yazı olmuş. Daha nicelerini, nice Türk okurlarına ulaştırmanı diliyorum. Yüreğine ve beynine sağlık.
 • Şeyma Hazal
  11 ay önce
  Tek solukta . Tüyleri diken diken eden son satırlar. Devamını sabırsızlıkla bekleyeceğim. Tebrikler. .
 • Alperen Erdemir
  11 ay önce
  Mükemmel bir yazı olmuş. Eline, yüreğine, kalemine sağlık.
 • Gül
  11 ay önce
  Kalemine yüreğine sağlık . Çok güzel bir yazı olmuş
 • Halil ibrahim Baş
  11 ay önce
  Kalemine sağlık. İlk yazının seni daha iyi yerlere getirmesini, ilerde çok daha büyük kitlelere hitap etmeni umuyorum.
 • Sudenur Bayraktar
  11 ay önce
  Tebrik ederim harika olmuş. Eline, yüreğine, kalemine sağlık
 • Elif
  11 ay önce
  Harika yazmışsınız. Yıllardır beklenen Türk'e taraf bir medya, böyle anl***lı bir günde bizlerle. Gelecekteki yazılarınızı da merakla bekliyorum.